Stulecienie niepodległości Estonii

25 kwietnia 2018 at 07:50 by egifadminos | Posted in Ciekawostki

W sobotę Estonia obchodziła stulecie niepodległości. Z tej okazji z całego świata napłynęły do niej najlepsze życzenia. Złożyli je też przedstawiciele polskich władz – Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Biuro Programu „Niepodległa”, które przygotowuje obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, także w imieniu Polaków wystosowała życzenia, podkeślając, że rok 2018 jest szczególny dla obu naszych narodów, a także dla Litwy, również obchodzącej w tym roku stulecie niepodległości. Litwa swoje święto miała tydzień przed Estonią. Wtedy w oficjalnych uroczystościach w Wilnie wziął udział Prezydent Andrzej Duda z małżonką, a polska mniejszość na placu w centrum miasta zorganizowała wspólny występ – 100 par odtańczyło poloneza.

Estonia niepodległość ogłosiła 24 lutego 1918 roku. Od razu musiała jej bronić przed bolszewicką Rosją, w wojnie, które trwała do 1920 roku. W setną rocznicę odzyskania niepodległości w Tallinie zorganizowano wielką wojskową defiladę. Wzięło w niej udział około jedenastu tysięcy żołnierzy oraz sto pojazdów będących na wyposażeniu estońskiej armii, a także sojuszniczych państw NATO.

Defilada nie jest jednak jedyną atrakcja zorganizowaną z okazji stulecia niepodległości kraju. Obchody rozłożone są na lata 2017-2020. Przewidziano wiele imprez – są to wystawy, koncerty, a nawet akcja sadzenia drzew. Zaplanowano także zbiórkę charytatywną – datki mają zostać przekazane na zakup instrumentów muzycznych dla wszystkich szkół w kraju.

Dodaj komentarz